MENÜ

MagaRzin
Magyar magazin Egyiptomból

A megfelelő edző kiválasztása

 

A fitness ipar folyamtos növekedése, az edzőtermek gyors szaporodása egyre több személyi edzőt termel ki. Nagyon sok szakember válik elérhetővé,akik segítséget nyújthatnak és tanácsokkal láthatnak el. Legyél akár egy teljesen kezdő,akinek  szakszerű segítségre van szüksége a biztonságos edzéshez egy abszolút ismeretlen terepen, mint a gép-dzsungelt jelentő edzőterem vagy épp egy sérülésből frissen felépült hobbi sportoló,akinek a célja a fájdalommentes edzés és a további sérülések elkerülése. Lehetsz azonban speciális helyzetben is,mint a gyermekvárás de ugyanakkor egy tapasztalt edzőterem - függő is segítségre szorulhat,ha új ötletekre van szüksége,újabb és újabb kihívásokat keres az edzései során.

 

Statisztikailag is alátámasztott tény,hogy az edzővel végzett munka során a sérülések esélye drasztikusan lecsökken. Nem utolsó sorban gyorsabban és hatékonyabban érhető el a kitűzött cél.

Ha valóban követed egy jó edző programját,tanácsait akkor 4-6 hét elteltével elkerülhetetlenül pozitív változásokat figyelhetsz meg!

 

Ha továbbra is a vasakat pumpálod és a futógépen izzadsz minden eredmény nélkül,lehet, hogy okos gondolat kipróbálni a közös munkát egy szakképzett személyi edzővel. Eredmény nélkül edzeni nem motiváló és felesleges pénzkidobás a megvásárolt bérlet. Lehet,hogy egyszerűen csak egy nem hatékony módját választottad az edzésednek,ami így az idődet és az energiádat is elpocsékolja, de rosszabb esetben sérülést is okozhatsz magadnak.

 

A jó edző felhívja a figyelmedet a gyenge pontjaidra,segít a helyes technika elsajátításában,hatékonyabb gyakorlatsort állít össze,olyan tervet készít,ami valóban a céljaidnak megfelelő és szükség esetén segít a diétád összeállításában is. A személyi edzés egyszerűen ennyi. Személyre szabott edzés.

 

Tehát,amikor kiválasztod az edződ,először is tudd,hogy miért szeretnél segítséget kérni? Teljesen kezdő vagy? Elérted a maximumodat az edzéseiden? Ez valóban az a fajta motiváció,amire szükséged van? Új ötletekre lenne szükséged? Fogyni szeretnél,vagy a már elért eredményedet megtartani? Korábbi sérülésed egy szinten túl már megakadályoz a biztonságos edzésben? Gyermeket vársz? Egyszerűen csak szeretnél biztonságosan edzeni és megelőzni a sérüléseket? Azt hiszem máris láthatod,hogy nem húzható rá mindenkire ugyanaz a séma.

 

Egy tapasztalatlan vagy képzetlen edző nem gyakorlott a különböző,egyedi és speciális paraméterű vendégek edzésében. Kérdezősködj! Kérdezz meg másokat,akiknek hozzád hasonló helyzetük van és dolgoztak már együtt edzővel korábban. A sikeres edző igazából a vendégein keresztül jut el újabb vendégekhez. Ha ismersz ilyen klienseket, bártan nézz be a terembe és beszélj az edzőjükkel. Ha teheted figyeld meg őket munka közben. Óvakodj azonban az olyan edzőktől,akik minden vendéggel ugyanazt a rutint ismételtetik. Ami az egyik embernek tökéletes terv,az a másiknak akár sérülést is okozhat. Az edzőt az idejéért és a szakértelméért fizeted meg,ezért bármikor,ha nem érted mi miért történik, vagy egy adott gyakorlat során nem vagy benne biztos,hogy az hatékony, kérdezz tőle bátran! Az edző csakis a visszajelzéseid alapján tudja formálni és építeni az edzésterved,ezért ne legyél félénk kérdezni vagy elmondani a véleményed!

 

Ha egyedül edzel egy edzőteremben,de gondolkodsz a személyi edzésen,egyszerűen csak figyeld meg az edzőket munka közben. Folyamatos figyelmet szentelnek a vendégüknek? Ellenőrzik a technikájukat? Valóban együtt dolgoznak-e vagy csak a telefonjukat nézegetik, beszélgetnek más vendégekkel? Őszintén lelkesek-e és mik a motivációs eszközeik a vendégeik számára?

 

Ha végül rátaláltál a megfelelő edzőre, legyél benne biztos, hogy a jó kérdéseket teszed fel neki.Nyugodtan édeklődj a végzettségéről. Nagyon fontos,hogy az edző mikor végzett és részt vesz-e folyamatosan a továbbképzési lehetőségeken,mivel a fittnes szakma gyorsan fejlődik és az edzőknek naprakésznek kell maradniuk a biztonságos edzés fenntartása érdekében.

 

A jó edző kikérdez az egészségügyi állapotodról,hogy azt egy térképként tudja majd használni az elkészülő edzéstervedhez. Az is lehet,hogy őszintén elmondja, hogy adott egészségügyi problémával nem vállalhatja a közös munkát addig,amíg azt egy orvos szakember nem igazolta vissza. Ebben az esetben valószínűleg egy lelkiismeretes edzővel találkoztál,aki nem az óraszámra és a pénzedre hajt.

 

Az elkészülő edzéstervednek számolnia kell a lehetséges alacsony vagy magas vérnoymással,bármilyen korábbi vagy jelenlegi sérüléssel,gyógyszeres kezeléssel és egyéb esetedben felmerülő veszélyforrással. Az edző meg kell,hogy kérdezzen a célodról és az életstílusodról,időbeosztásodról.

 

Ha minden rendben és döntöttél,akkor már csak be kell illesztened az edzéseidet a mindennapi rutinodba. Ne felejtsd el megkérdezni, hogy mik a kondíciók időpont lemondása esetén. Ez egy népszerű edző esetében fontos dolog,mivel lehet,hogy nem lesz újabb szabad időpontja a számodra.

 

Még valami! A jó edző sajnos sosem olcsó. Igazából az egészségmegőrzésnek nem szabadna luxusnak lennie,sokkal szükségesebb ennél az aktív életünk fenntartása. Győzödj meg tehát arról, hogy a befektetett pénzed valóban a számodra tökéletes edzőhöz került!

 

Végül,ha már a megfelő kezekben vagy, élvezd a személyi edzés minden pillanatát! Ez az idő csakis a tied,amit magadért és az egészségedért áldozol fel. Mindenképpen meg fog térülni!

 

 

 

 

 

 

A fogyás elmélete

 

Amikor azt a döntést hozzuk meg,hogy fogyni szeretnénk,akkor valójában azt szeretnénk elérni,hogy a testünk testzsírszázaléka csökkenjen. Erről azonban sokszor magunk sem tudunk,csakis a leadott kilók lebegnek a szemünk előtt.

 

Mindenek előtt,azt kell belátnunk,hogy a fogyókúra szóösszetétel nem helytálló. Próbáljunk inkább valami,az életmódátalkításhoz hasonló,HOSSZÚTÁVÚ  projektben gondolkodni. A kúra,a rossz szokások átmeneti elhagyása, a 10 hetes programok és hasonló dolgok ugyanis nem fognak működni!!! Jobb,ha előre megóvjuk magunkat a csalódástól.

Nézzük a számokat. 1 kg testzsír 7000 kCal-át tartalmaz. Könnyen kiszámolható,hogy ha heti 1 kg zsírtól szeretnénk megszabadulni,akkor napi szinten 1000 kCal-val kell mínuszba kerülnünk. Reálisnak mondható a heti 0.5-1 kg testzsír vesztés,ha az ember tartja magát a diétájához és az edzéstervéhez.

Azoknak,akik már pár alkalmat eltöltöttek egy edzőteremben vagy részt vettek aerobic jellegű csoportos edzésen,biztosan nem idegen a „zsírégető zóna „ kifejezés. Úgy tűnik ez olyan hatásos varázs szó,hogy az emberek fejéből sokszor észérvek ellenére is kitörölhetetlen.

Nos,nézzük mit érdemes tudnunk,ha a kiegyensúlyozott, diétás étrendünket szeretnénk testedzéssel hatékonyabbá tenni.

 

Kardió / aerob edzés –kardiovaszkuláris szóból ered,ami a keringési rendszert jelenti

 

A zsírégetés maga az a folyamat,amikor a szervezetünk a zsírokból nyeri a munkavégzéshez szükséges energiát. Az energiafelhasználás e szakasza kb 30-40 perc viszonylag alacsony pulzusszámmal végzett munka elteltével fokozatosan következik be. (Az ajánlott pulzusszám a maximális pulzusunk 60-70%-a, ezen a szinten a szervezet vígan el van látva oxigénnel,azaz nem kerül oxigénhiányos állapotba-ezt magad is letesztelheted egy rövid beszélgetéssel. Ha képes vagy egy pár perces dialógusra edzés közben,akkor valószínűleg nem lépted át az említett zónát. Ilyenkor beszélünk aerob munkavégzésről) Az izommunka kezdeti szakaszában a szervezetnek szükséges energiát a vércukor,illetve az izmokban lévő szénhidrát biztosítja. A kezdeti szakaszt tehát időben kb 30-40 perceben határozhatjuk meg átlagosan.Itt álljunk is meg egy szóra! Ez azt jelenti,hogy ha kb egy órán át végzünk kardió jellegű edzést-állandó intenzitású mozgást viszonylag alacsony pulzuszámmal- akkor valójában kb 15-20 percen át zajlik a tényleges zsírégetés. Ez azt is jelenti,hogy ennyi idő alatt valószínűleg nem égeti el a szervezetünk az általunk kívánt kalória mennyiséget.

Mivel ez a fajta mozgás a szervezet számára nem jár különösebb sokkhatással,így aztán nem is kell annyi mindent bevetnie a rendes állapot visszaállításához. Így a kardió edzéseink alkalmával ténylegesen a munkavégzés ideje alatt áll fel és tart a zsírégetés folyamata.

 

Intervall tréning-a végzett gyakorlatok intenzitásának folyamatos változtatása adott időn belül

 

Most tehát egy NEM állandó intenzitású edzés fajtát nézzünk át. Ám mielőtt belekezdenénk tudnunk kell,hogy az is az igazsághoz tartozik,hogy kezdők részére a kardió jellegű mozgásforma ajánlottabb,mint a nagyobb kihívást jelentő de hatékonyabb intervall tréning,mivel kezdők esetében a fittségi szintet kell  először felépíteni,azaz felkészíteni a szervezetet a későbbi,nagyobb terheléssel járó, komplexebb edzésekhez.

A váltakozó intenzitású edzés elmélet lényege,hogy növeli a szervezet oxigén felvételi,szállítási és oxigén felhasználási kapacitását. Miért jó ez a zsírégetés szempontjából? Azért,mert alapvetően sokkal nagyobb kalóriafelhasználás szükséges a szervezetünk részére egy nagy intenzitású kardió edzés alatt és mert a terhelés intenzitása olyan oxigén felhasználást eredményez (anaerob munkavégzés – intenzív erőkifejtést igényelő munka) még az edzés után is!!! ,mely során elsősorban zsírégetés zajlik. További haszna,hogy az anyagcsere sokkal hatékonyabbá válik s ennek következtében a zsírfelhasználás nagyobb hatásfokkal tud zajlani.

Mindkét módszer használható. A legjobb,ha lehetőség szerint kombináljuk őket és ha tehetjük,bízzuk ezt rá egy személyi edzőre

 

A súlyzós edzés nagyon fontos pont mind fogyás,mind egésszégmegőrzés,vagy ezen túli szintek eléréséhez. Az izomtömeg jótékony hatással van az anyagcserére,mivel megnöveli azt. Érdemes tudni,hogy  1 kg izomtömeg  20-100 kCal-át is képes elégetni naponta. Továbbá súlyzós edzések alkalmával ugyancsak  anaerob jellegű munkát fogunk végezni,így az „utánégetés” hatása sem fog elmaradni.Természetesen mindezt a megfelelő paraméterek mellett kell érteni. Mivel nem vagyunk szakértők,ezért ajánlott személyi edző segítségét kérni a saját programunk összeállításához.

Átlagosan elmondható,hogy ,kezdőknek és hobbi sportolóknak a 3-4 sorozatból álló 10-12-14 ismétléses súlyzós edzés,amely a gyakorlatok között rövid pihenővel telik, abszolút megfelelő. Kezdők részére mindenképp a teljes test edzése ajánlott. Ez a módszer időben is hatékony,ami nem utolsó szempont.

Súlyzós edzések alkalmával ha tehetjük, a szabd súlyokat részesítsük előnybe a gépekkel szemben. Először is a súlyzókkal végzett gyakorlatok során több izom kapcsolódik be a munkába szimplán a test koordinációjának folyamatos korrigálása miatt. Ezen kívűl figyelembe kell vennünk,hogy van egy gyengébb és egy erősebb oldalunk. A súlyzózás alkalmával nincs lehetősége az erősebb oldalunknak támogatni a gyengébbet,míg pl. egy páros lábbal végzett lábtolás ülő helyzetben gyakorlat esetében ez megörténhet. A gépek amúgy is egy nagy átlagra vanak szabva,amibe nem biztos,hogy mi beleesünk. (magasság,testsúly,izületi mobilitás). Amikor súlyokkal dolgozunk mindig ügyeljünk a helyes technikára,illetve a gyakorlat kivitelezésének sebességére. Ezek apró ám elengedhetetlen részletek akár sérülés,akár hatékonyság szempontjából.

 

 

Ebből a pár bemutatott módszerből láthatjuk,hogy a testedzés gyakorlatilag elengedhetetlen. Az emberi test az aktív életre lett megalkotva.Ne hagyjuk magunknak elhitetni,hogy mozogni nem fontos,nincs rá időnk és pénzünk,mert ez NEM IGAZ. Kis akarattal és kreativitással pénz nélkül is megoldható a fitt életvitel. Változtass még ma!

 

 

 

Asztali nézet